Стареенето увеличава риска от чернодробни заболявания

Губи способността да се регенерира след увреждане

06.11.2024 | 10:10 Редактор:
Стареенето може да доведе до намалена чернодробна функция.
Стареенето може да доведе до намалена чернодробна функция.

Стареенето засяга и черния дроб. Той е ключов орган, отговорен за метаболизма, детоксикацията и поддържането на множество биохимични процеси в организма. С напредването на възрастта обаче чернодробната функция може да бъде компрометирана, което увеличава риска от редица чернодробни заболявания, като стеатоза, хепатит, цироза и рак на черния дроб.

С напредването на възрастта черният дроб претърпява структурни и функционални промени. Клетките на черния дроб - хепатоцитите, постепенно губят своята способност да се регенерират и се натрупват увреждания на клетъчно ниво. Основните фактори, които допринасят за този процес, включват:

Намалена регенеративна способност

Младият черен дроб притежава голям потенциал да се регенерира след увреждане. С напредването на възрастта тази негова способност намалява, което прави черния дроб по-уязвим към токсини, инфекции и други стресори.

Оксидативен стрес

С напредването на възрастта организмът губи част от способността си да неутрализира свободните радикали, които е възможно да увредят клетките. Черният дроб е особено изложен на оксидативен стрес поради ролята му в детоксикацията и метаболизма. Натрупването на реактивни кислородни видове (ROS) може да доведе до увреждане на хепатоцитите и повишен риск от възпаление и фиброза.

Намалена чернодробна функция

Стареенето може да доведе до намалена чернодробна функция, включително способността на черния дроб да метаболизира лекарства и токсини. Това е особено важно за по-възрастните, тъй като намалената чернодробна функция може да увеличи риска от нежелани реакции при прием на лекарства и да намали ефективността на метаболитните процеси.

Четете повече в puls.bg.

Трябва ли да бъдат касирани изборите?

Да.
Не.
Само частично.
Не ме интересува.
Общо 639 гласа

Снимка: Pixabay