Ехинацеята е мощен имуностимулатор и бори вируси и инфекции

В състава ѝ присъстват много антимикробни, антивирусни, противовъзпалителни и успокояващи вещества

01.11.2024 | 23:00 Редактор:
 Днес това е една от най-изследваните и проучени билки.
Днес това е една от най-изследваните и проучени билки.

Многогодишно растение от семейство Сложноцветни (Asteraceae) е ехинацеята. Съществуват общо 9 вида, три от които имат лечебни свойства. Това са видовете "Echinacea pallida", "Echinacea purpurea", "Echinacea angustifolia". Тя е високо ценена от американските индианци. Използвала се е за лечение на треска, ухапвания от змии, рани, зъбобол и инфекции. Днес това е една от най-изследваните и проучени билки, с доказани редица ценни лечебни свойства.

На външен вид ехинацеята прилича на маргаритка, но листата ѝ са в розов или пурпурен цвят. На височина тя достига до 1-2 метра. Стъблата, цветовете и корените на билката са годни за консумация. Цъфти от юли до септември, като едва след навършване на 2-годишна възраст ехинацеята е годна за употреба с лечебна цел.

Как се прилага и как действа?

Ехинацеята е растение с изключително комплексна употреба и широкоспектърно действие върху здравето. Смята се, че консумацията на билката може да намали вероятността за разболяване от грип наполовина. 

В състава на ехинацеята присъстват много антимикробни, антивирусни, противовъзпалителни, имуностимулиращи и успокояващи вещества. Наличието на всички тях превръща растението от красиво цвете в толкова широко разпространена във фармацевтичната индустрия и народната медицина лечебна съставка. 

Ехинацеята се използва като противовъзпалително и имуноусилващо средство при лечение на стрептококови и стафилококови инфекции, грип и други инфекциозни заболявания, както и за лечение на рани, язви и изгаряния.

Ехинацеята е най-известна със своето благоприятно въздействие върху имунната система. Многобройни проучвания са установили, че това растение може да помогне на имунната ви система да се бори с инфекции и вируси, което може да ви помогне да се възстановите по-бързо от заболяване. 

Четете повече в Puls.bg

Снимка: Pixabay