През последните години биохакингът набира популярност като подход, който не само се стреми да удължи живота, но и значително да подобри неговото качество. В следващите редове ще разгледаме как лесно можете да го включите в ежедневието си с няколко лесни стъпки. Кои са те?
Излезте навън веднага щом се събудите
Попиването на малко слънчева светлина пет до 15 минути след ставане нулира циркадния ви часовник (механизмът на тялото за регулиране на времето за събуждане и сън). Според проучване от 2017 г. в Journal of Clinical Investigation, добре регулираната циркадна система има положително въздействие върху стареенето; когато това е нарушено, това може да съкрати живота ви.
Отворете завесите си и оставете светлината да влезе веднага щом алармата ви прозвучи, а щом станете от леглото, излезте навън.
Правете 3-4 микротренировки на ден
Малко движение може да направи голяма разлика. Изследване от университета в Сидни установило, че само 60 секунди упражнения, три до четири пъти на ден, могат да намалят риска от преждевременна смърт с до 40%. Микротренировките включват тичане нагоре по стълбите, клякания пред бюрото ви или 1 минута бърпи, скокове или раменни кръгове. А балансирането на един крак за 10 секунди е клиничен тест за по-дълъг живот: ако можете да го направите, краят не е близо.
Не пропускайте да си набавяте магнезий и витамин D
Проучванията за дълголетие показват, че дефицитът на магнезий причинява увреждане на клетките и инхибира автофагията, процесът на разграждане и повторно използване на стари клетъчни части, за да ги направи по-ефективни. Според Станфордския център за дълголетие витамин D е друга жизненоважна добавка – като ежедневната му консумация показва 7% намаление на смъртността. Тук можете да видите кои храни са богати на витамин D и магнезий.
Кратката дневна дрямка намалява риска от инфаркт
Гръцко проучване от 2019 г. установило, че ежедневната дрямка от 20 минути понижава кръвното ви налягане, както лекарствата за кръвно налягане – като по този начин намалява риска от сърдечни удари по-късно в живота. Просто не спете твърде дълго: изследване през 2023 г. свързва дрямка от час или повече със затлъстяване и сърдечносъдови заболявания.
Четете повече в az-jenata.bg
Снимка: Freepik