Някои храни подпомагат функцията на щитовидната жлеза

Хормоните от този малък орган регулират много жизненоважни функции в тялото

30.10.2024 | 22:33 Редактор:
Йодът е ключов минерал.
Йодът е ключов минерал.

Ключова роля за поддържането на нормален метаболизъм, контрол на теглото, енергийни нива и дори настроението има щитовидната жлеза. Тя произвежда хормони, които регулират много жизненоважни функции в тялото. Някои хора обаче страдат от заболявания на щитовидната жлеза, като хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм, които могат да затруднят нормалното функциониране на жлезата. Правилното хранене може да помогне за поддържането на здравословна функция на щитовидната жлеза, както и да допълни лечението на различни проблеми с нея.

Йод – ключов минерал за здравето на щитовидната жлеза

Йодът е основният минерал, от който щитовидната жлеза се нуждае за производството на хормоните тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3). Недостигът на йод е една от водещите причини за хипотиреоидизъм, състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони.

Естествени източници на йод включват морски дарове, риба, водорасли, както и йодирана сол. Консумирането на тези храни може да подпомогне нормалното функциониране на щитовидната жлеза. Според проучвания, включването на повече морски продукти в диетата значително намалява риска от йоден дефицит.

Селен – важен антиоксидант

Селенът е друг ключов минерал за здравето на щитовидната жлеза. Той участва в превръщането на хормона Т4 в активната му форма Т3. Освен това, селенът има антиоксидантни свойства, които помагат за защита на щитовидната жлеза от оксидативен стрес и възпаление. Недостигът на селен може да засили симптомите на хипотиреоидизъм.

Храни, богати на селен, включват бразилски орехи, риба, яйца и пълнозърнести продукти. Само един бразилски орех на ден може да осигури необходимото дневно количество селен за нормална функция на щитовидната жлеза.

Цинк и щитовидната жлеза

Цинкът също играе важна роля в поддържането на здравето на щитовидната жлеза. Той участва в производството и регулирането на хормоните Т3 и Т4. Недостигът на цинк може да доведе до влошаване на функцията на щитовидната жлеза и понижаване на нивата на хормоните. Това може да доведе до симптоми като умора, депресия и наддаване на тегло.

Добри хранителни източници на цинк включват червено месо, миди, ядки, семена и млечни продукти. Увеличаването на консумацията на тези храни може да допринесе за поддържането на нормалната функция на щитовидната жлеза.

Автор: Маринела Георгиева

Четете повече в Puls.bg.

Снимка: pixabay