Интензивните тренировки ни помагат да борим глада

Ефектът е по-забележим при жените

30.10.2024 | 09:22 Редактор:
Грелинът активира мозъчни зони, които засилват глада.
Грелинът активира мозъчни зони, които засилват глада.

Откритие на учени от Съединените щати предполага, че интензивна тренировка може значително да потисне нивото на грелин, познат още като хормон на глада. Грелинът е онова невидимо "напомняне" в тялото, което ни подтиква да се храним. Той активира определени мозъчни зони, които засилват апетита и желанието за храна. 

В проучването, публикувано в сп. Journal of the Endocrine Society, са участвали осем мъже на средна възраст 43 години и шест жени на средна възраст 32 години. След умерени и интензивни физически упражнения изследователите измерват нивата на грелин на участниците и проследяват техните субективни усещания за глад. В организма грелинът се среща в две форми: ацилиран и деацилиран, като последният съставлява около 80% от хормона в тялото.

 

Макар по-рано деацилираният да се е смятал за неактивен, сега е ясно, че той играе роля в метаболизма на глюкозата и храносмилателните процеси. Aцилираният грелин, от друга страна, е отговорен за апетита и инсулиновата резистентност. Установено е, че грелинът може да преминава през кръвно-мозъчната бариера и да влияе на хипоталамуса – зоната в мозъка, която регулира усещането за глад.

В края на проучването изследователите установяват, че жените имат по-високи нива на общия грелин и на деацилираната форма на грелина в сравнение с мъжете участници.

Четете повече в puls.bg.

Снимка: Pexels