Продължителното стоене прави може да навреди на цялостното ни здраве. В изследвания специалисти че стоенето в изправено положение за определени периоди от време може да помогне за отхвърляне на някои от вредните ефекти от продължителното седене.
Ново проучване обаче констатира, че по-дългото стоене не подобрява здравето на сърцето в сравнение със седенето в дългосрочен план и може да увеличи риска от проблеми с кръвообращението, като дълбока венозна тромбоза и разширени вени. Те представляват подути и усукани вени, които се виждат под кожата, обикновено на краката.
Според Световната здравна организация (СЗО) около 20-30% от възрастното население по света страда от разширени вени. Това означава, че стотици милиони хора са засегнати от този проблем. Любопитно е, че разширените вени са по-често срещани сред жените, като приблизително 25-33% от жените и 10-20% от мъжете страдат от това състояние. Причината за по-високия риск при жените може да се свърже с хормонални фактори (като бременност и хормонална терапия).
Учените също така съобщават, че седенето повече от 10 часа на ден потенциално увеличава риска, както за сърдечносъдови заболявания, така и за ортостатична циркулаторна болест. Проучването е публикувано в сп. "International Journal of Epidemiology".
Резултатите разкриват, че стоенето над два часа дневно води до средно 11% повишение на риска от ортостатични заболявания на всеки допълнителни 30 минути. Причината е, че продължителното стоене без движение може да доведе до натрупване на кръв в краката, което увеличава риска от разширени вени и дълбока венозна тромбоза.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: pixabay