fallback

Във Великобритания тестват първата в света ваксина срещу норовируса

Според досегашните резултати тя създава "силен имунен отговор"

23.10.2024 | 16:37 Автор: Вяра Димова

Изпробва се първата в света ваксина срещу норовируса във Великобритания – един от основните причинители на повръщане и диария, съобщава ДПА.

Новата ваксина с информационна РНК (иРНК) на "Модерна" ще влезе в последния етап на тестване през следващите две седмици, като досегашните резултати показват, че тя създава "силен имунен отговор". Експертите смятат, че ваксината спира развитието на гастроентерита - заболяване на стомашно-чревния тракт, свързано с повръщане и диария.

Ваксината използва технологията на информационната РНК, за да накара имунната система да разпознае "чужд" протеин във вирусите и да предприеме атака. Тя е разработена така, че да се бори с три основни щама на вируса, които са отговорни за повече от две трети (67%) от случаите на норовируси през 2023/24 г.

Никъде по света няма одобрени ваксини срещу норовируси

Д-р Патрик Мур, научен ръководител на проучването, каза, че понастоящем никъде по света няма одобрени ваксини срещу норовируси и единственото лечение, което е на разположение на хората с това тежко заболяване в болница, е интравенозното подаване на течности.

"Около един от всеки пет случая на гастроентерит се причинява от норовирус, който е силно заразен. Той предизвиква повръщане и диария, обикновено в продължение на два до три дни. Засяга хора от всички възрасти и достига своя пик през зимните месеци, но се среща и през цялата година", обясни той, цитиран от БТА.

"Модерна" ще анализира дали ваксината трябва да се използва като сезонна - подобно на противогрипната ваксина, или дали може да осигури доживотен имунитет. Фирмата се надява да подаде заявления за пускане на пазара във Великобритания през 2026 г., за да бъде одобрена ваксината от здравните регулатори.

САЩ, Канада и Япония също участват в проучването, като е възможно то да обхване и Австралия. Очаква се в световен мащаб да бъдат набрани за тестове общо около 25 000 души.

Снимка: pixabay

fallback
Още от Любопитно
fallback