На 12 октомври църквата чества паметта на преподобния Козма Маюмски.
Козма бил роден в Йерусалим и живял в VIII век. Останал сирак в ранна възраст, той бил осиновен от християнина Сергий, високопоставен служител в арабския халифат и баща на свети Йоан Дамаскин. Двете момчета, Йоан и Козма, израснали заедно в Дамаск.
През 732 г. отишли в Йерусалим, където и двамата станали монаси в манастира на св. Сава Освещени. Там се занимавали с богословски трудове, пишели богослужебни текстове и съчинявали музиката за тях. Заедно те помогнали за защитата на Църквата срещу иконоборческата ерес, която по това време усилено се разпространявала. Но основно занимание на Козма било съставянето на църковни песнопения, с които се обогатило християнското богослужение, и останал известен в историята на Църквата като песнописец. Но той също с голямо умение изпълнявал църковните песни.
След мъченическата смърт на Маюмския епископ свети Петър, убит от мохамедани през 743 г., Козма бил избран за епископ на Маюма, пристанищния град на древна Газа в Палестина. И като епископ Козма продължил да твори църковни химни.
По знаците на този ден предците ни са разбирали какви ще бъдат есента, зимата и дори реколтата през следващата година:
- гръм на този ден - ще има много сняг през зимата;
- ако в гората има много гъби - снегът няма да падне скоро;
- ако вечерта има мъгла - есента ще бъде суха и топла;
- ако небето е обсипано със звезди - догодина ще има богата реколта.
На този ден е обичайно хората да наблюдават звездното небе: ярки звезди предвещават студове и богата реколта през следващата година, слаби звезди - затопляне, ако звездите мигат - времето ще се промени. Падаща звезда обещава суха година.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR