Следващите десетилетия ще ни сблъскат с нови успехи в областта на Космоса. Затова днес много лаборатории и научни институти работят в посока животът в Космоса да се случи наистина и при най-добрите условия за хората.
Бъдещите човешки колонии ще трябва да се самоизхранват. Т.е. ще трябва да има развито космическо земеделие. Именно в тази посока работят учените в университета Вагенинген в Нидерландия.
Те са открили метод, който обещава да подобри добивите от култури, засети в симулация на марсианска почва.
В своите експерименти изследователите отглеждат едновременно в саксии чери домати, грах и моркови. Доматите, отглеждани по този начин, дават около два пъти по-голям добив от домати, отглеждани самостоятелно в същата симулирана марсианска почва, с повече и по-големи плодове. Доматите също така цъфтят и узряват по-рано, дават повече плодове на растение и имат по-дебели стебла.
Културите са отгледани в симулиран марсиански реголит – почва без органична материя, разработена от изследователи на НАСА, която е почти перфектно физическо и химично съответствие на истинската марсианска почва.
На този етап изследователите не са опитали на вкус зеленчуците, отгледани в симулираната марсианска почва, защото те трябва да преминат определени тестове.
Четете повече по темата в megavselena.bg
Снимка: Pixabay