Необичайна теория дава отговор защо Космосът се разширява

Вселената има доста по-малко антиматерия от обикновената материя

16.08.2024 | 20:21 Редактор: Вяра Димова
Мистерии на Космоса са много.
Мистерии на Космоса са много.

Необичайна теория, която помага да бъдат обяснени две от основните мистерии на Космоса: къде е изчезнала по-голямата част от антиматерията и защо Вселената се разширява с ускорена скорост, представиха физици. Теорията е изяснена в изследване, публикувано в списание Gravitation and Cosmology, пише IFLScience.

Голяма загадка за учените остава фактът, че във Вселената има много по-малко антиматерия от обикновената материя. Освен това, учените не могат да разберат защо Вселената се разширява с ускорена скорост. Вероятно има мистериозна сила, която вече е наречена тъмна енергия, но не е ясно каква е тя.

Антиматерията е обратното на нормалната материя и се състои от частици, които имат противоположни заряди от нормалните частици. Известно е, че когато частиците и античастиците се срещнат, те се унищожават.

Ако Големият взрив е създал равни количества материя и антиматерия, както сега предполагат физиците, тогава не е ясно защо Вселената все още съществува.

Космосът се разширява

Освен това е известно, че антиматерията сега е много по-малко от обикновената материя, което означава, че е отишла някъде, но къде? Учените отдавна знаят, че Космосът се разширява, но преди повече от 25 години се оказа, че този процес се случва с нарастващо ускорение. Установено е, че това ускорение е започнало приблизително 9 милиарда години след Големия взрив. Това означава, че нещо кара скоростта на разширяване на Вселената да се увеличава и учените са нарекли тази мистериозна сила тъмна енергия.

Никой не разбира обаче какво точно е то. Може би това е екзотична вакуумна енергия, неизвестна гравитация, действаща в много големи мащаби, или нещо друго. Някои учени смятат, че теорията на относителността на Айнщайн не описва правилно Вселената и е необходима нова теория.

Четете повече по темата в megavselena.bg.

Снимка: pixabay