8-10 евро за една бира? Феновете плащат солено покрай Евро 2024

Цените на бирата може да варират значително в рамките на някои държави

17.06.2024 | 08:48 Редактор: Тодор Петров
8-10 евро за една бира? Феновете плащат солено покрай Евро 2024

Европейското първенство по футбол в Германия започна с интригуващи мачове с много голове. Футболните фенове заляха улиците на германските градове, които посрещат мачове от Евро 2024, а мнозина от тях традиционно по цял ден се наливат с бира. Бира покрай мачовете консумират редовно и феновете, които по една или друга причина не присъстват на турнира на Стария континент.

Цената на това изживяване варира значително в зависимост от това къде се намират феновете или докъде пътуват. Последните данни разкриват големи разлики в цените на местната наливна бира и общото равнище на цените на алкохолните напитки в Европа, като подчертават различните разходи, които феновете могат да очакват да срещнат.

Според Numbeo, уебсайт за статистически данни за разходите за живот, генерирани от потребителите, цените на местна наливна бира (0,5 л) в ресторанти или кръчми варират от 2 евро в София до 8 евро в Копенхаген сред столиците на ЕС.

Скандинавските страни са с най-високи цени на бирата. Рейкявик в Исландия оглавява списъка с 10 евро за бира, плътно следван от Осло с 9,6 евро. Следват Копенхаген и Хелзинки със средна цена от 8 евро за бира.

Над 7 евро трябва да платите за наливна бира в Лондон (7,7 евро) и Париж (7 евро). В швейцарския град Берн тя струва 6,7 евро. За разлика от тях градове като Киев, Минск и Кишинев предлагат значително по-евтини варианти. В Киев цената на бирата е най-ниска - 1,1 евро, следвана от тази в Минск - 1,2 евро и в Кишинев - 1,3 евро. Цените на бирата са сравнително по-ниски и в Мадрид (3,5 евро) и Лисабон (1 евро).

Цените на бирата може да варират значително в рамките на някои държави, което я прави по-евтина в някои градове. Обединеното кралство е нагледен пример: докато една бира струва 7,7 евро в Лондон, в Ковънтри можете да се насладите на такава за 4,3 евро, в Абърдийн - за 4,8 евро, а в Шефилд - за 5,2 евро, пише БГНЕС.

В ЕС Финландия е най-скъпата държава за алкохол с индекс на ценовото равнище от 213%, следвана плътно от Ирландия (210%).

Подобно на номиналните цени, скандинавските страни имат най-висок индекс на ценовото равнище за алкохолните напитки. Първите три са скандинавски държави, като други също се нареждат в първите осем. Заслужава да се отбележат и случаите на Турция и Гърция. В тези държави ценовите равнища на алкохолните напитки са значително над средните за ЕС - съответно 173% и 153%.

Във Франция индексът беше малко под средното за ЕС ниво от 99,9%. В Испания той е 97,6%, в Италия - 89,3%, а в Германия - 86,7%, което показва, че алкохолните напитки в "голямата четворка" на ЕС са по-евтини в сравнение с общото средно за ЕС.

Снимка: БГНЕС