fallback

Преминаването от цигари към вейпове увеличава риска от рак?

Вейпинг продуктите могат да съдържат и тежки метали като олово

24.05.2024 | 09:17 Автор: Деси Николова

Ново проучване от Южна Корея разкрива, че хората, които са започнали да пушат вейпове, след като са спрели цигарите, са по-застрашени от рак на белия дроб.

"Това е първото голямо проучване, което доказва повишения риск от рак на белия дроб при потребителите на електронни цигари след спиране на тютюнопушенето", казва Йон Ук Ким, който е ръководител на проучването, проведено в университетската болница Бунданг в Сеул. 

Учените са изследвали 4 329 288 жители на Южна Корея, които в миналото са пушели цигари. В периода 2012-2021 година 53 354 от тях са развили рак на белия дроб, а 6351 са починали.

Бившите пушачи на конвенционални цигари, които след това са започнали да консумират електронни, са били изложени на по-голям риск да се разболеят и да умрат от тези, които са преустановили всякакъв прием на никотин. 

"Опасните химикали, открити във вейповете, които могат да увредят белите дробове, включват акролеин, формалдехид, диацетил и свръхфини частици, които могат да бъдат вдишани дълбоко. Вейпинг продуктите могат да съдържат и тежки метали като олово", казва Ашли Мерианос от Университета на Синсинати в САЩ, предаде DW.

Течностите за електронни цигари могат да съдържат много ниска концентрация на различни химикали, за които е известно, че причиняват рак. Употребяващите ги интензивно вдишват тези химикали многократно всеки ден, а и в продължение на години. 

До момента не е известно каква степен на консумация е достатъчна, за да причини рак. От друга страна, изследвания сочат, че използването на вейпове за кратък период от време - по-малко от две години - не води до ръст в онкологичните диагнози. 

Последното проучване от Южна Корея е част от няколко скорошни публикации, които показват, че вейповете могат да повишат риска от разболяване от рак в по-късен етап от живота, поне за хората, които преди са пушели конвенционални цигари. Проучване, публикувано през март 2024, установи, че потребителите на вейпове и пушачите на цигари имат сходни промени в ДНК на клетките в устата си.

Снимка: Pixabay

fallback
Още от Любопитно
fallback