Коклюшът представлява силно заразно остро инфекциозно заболяване, което се причинява от пръчковидната gram (-) бактерия Bordetella pertussis, по-рядко от B.parapertussis. B.pertussis се разпространява по въздушно-капков път, чрез контакт със заразени аерозоли (при кихане и кашляне). Бактериите се прикрепят към респираторния епител и започват да се размножават, като колонизират първоначално назофаринкса и постепенно обхващат долните отдели на дихателните пътища, включително бронхите и бронхиолите.
Коклюшът е изключително заразен, като заболяването се развива при 80-90% от контактните лица без имунитет. Особеното при него е, че се нуждае от специфична среда за изолирането. Когато попадне в организма започва да произвежда редица биологично активни субстанции, сред които са:
- Пертусис токсин;
- Филаментозен хемаглутинин;
- Аглутиногени;
- Аденилат циклаза;
- Пертактин;
- Трахеален цитотоксин.
След контакт с болен започва инкубационен период, който може да продължи от 3 дни до около 2 седмици. След което в рамките на следващите 6 седмици започват да се разгръщат постепенно клиничните прояви. Коклюшът преминава през 3 фази, всяка от които продължават около 1-2 седмици:
Първата е катаралният период – тя изключително много наподобява обичайните респираторни инфекции. Децата са катарални – често кихат, имат хрема, запушен нос, конюнктивит и може да има сълзене от очите. Именно в тази фаза, са най-заразни и причинителя се разпространява най-активно.
При преглед в катаралния период, не се установяват специфични отклонения. Типично за катаралния период е, че температурата обичайно е нормална или леко повишена(до субфебрилна).
Пароксизмална фаза – след около седмица и половина, се появява интензивна кашлица, която настъпва на пристъпи, с продължителност по няколко минути. В края на всяко изкашляне се чува много специфичен високочестотен звук при вдишване – реприз. Той може да звучи като кукуригане и е резултат от локалния оток на горни дихателни пътища.
Четете повече в puls.bg
Автор на статията: д-р Маргарита Желева
Какво ще правиш на 9 юни?
Снимка: Pixabay