Вселената няма тъмна материя? Ново изследване обръща представите на учените

Космосът не се нуждае от тъмна материя, за да съществува

19.03.2024 | 09:03 Редактор:
Вселената няма тъмна материя? Ново изследване обръща представите на учените
Вселената няма тъмна материя? Ново изследване обръща представите на учените

Настоящият теоретичен модел за състава на Вселената е, че тя се състои от нормална материя, тъмна енергия и тъмна материя. Ново изследване на Университета на Отава оспорва това, съобщи "Сайънс дейли".

Проучването е публикувано в The Astrophysical Journal и отхвърля сегашния модел на Вселената, като показва, че всъщност в нея няма място за тъмна материя.

В космологията терминът "тъмна материя" описва всичко, което не взаимодейства със светлината и с електромагнитното поле, и може да бъде обяснено само чрез гравитационна сила. Не можем да я видим, нито знаем от какво е съставена, но тя ни помага да разберем как се държат галактиките, планетите и звездите, смятат учените.

Раджендра Гупта, професор по физика във Факултета за естествени науки, използва модел, който съчетава две идеи. Първата идея е за това как природните сили намаляват с течение на космическото време, а втората е за това, че светлината губи енергия, когато изминава голямо разстояние. Идеите са тествани и доказват, че съвпадат с редица наблюдения, например за това как са разпределени галактиките и как се е развила светлината от ранната Вселена.

Това откритие оспорва преобладаващото разбиране за Вселената, което предполага, че около 27% от нея се състои от тъмна материя и по-малко от 5% от обикновена материя, като останалата част е тъмна енергия, предаде БТА.

"Резултатите от проучването потвърждават, че предишната ни работа за възрастта на Вселената от 26,7 милиарда години ни позволи да открием, че Космосът не се нуждае от тъмна материя, за да съществува", уточни Гупта. "В стандартната космология се твърди, че ускореното разширяване на Вселената се дължи на тъмната енергия, но в действителност то се дължи на отслабването на природните сили при разширяването", смята той.

Като оспорва необходимостта от съществуването на тъмна материя във Вселената и предоставя доказателства за нов космологичен модел, това изследване открива нови пътища за изследване на фундаменталните свойства на Космоса, пише "Сайънс дейли".

Снимка: БГНЕС


1
1 rate up comment rate down comment 0
Гост
преди 9 месеца
Индийците имат силна школа, но в случая искам да запитам "а нещо за чакрите не каза ли"... Освен това не е обяснена същността на откритието, сякаш липсва абзац в преводната литература... Правя предложение да ги преглежда и човек тези материали преди публикуване. Сигнализирай за неуместен коментар