През бременността се случват дълбоки промени в женския организъм и главоболието е често срещано оплакване. Главоболието по време на бременност не е причина за безпокойство, но то все пак може да причини силен дискомфорт на бременната. Хормоналните колебания в майчиния организъм увеличават кръвния обем, а повишените нива на стрес и наличието на умора могат да допринесат за появата или обострянето на вече съществуващите състояния. Главоболието може да стане по-често и по-силно изразено. При бременните жени е изключително важно да се разгранича обикновеното главоболие от това главоболие, което може да причини усложнения като гестационна хипертония и прееклампсия. Ако една бременна жена страда от мигрена, тя се повлиява още през първия триместър, защото зависи от нивата на естроген, които в този период започват да се стабилизира в оптимални граници.
Най-често причината за болката е в хормоналните промени, но безсънието, отказът от кофеин, дехидратацията, стресът, тревожността или депресията, напрежението в очите или нередовното хранене, водещо до ниска кръвна захар, също могат да са причина за главоболие. Обикновено главоболието, което се появява в резултат на бременността, се локализира от двете страни на главата и се усеща слабо.
Как може да се повлияе болката?
- Хидратацията е изключително важна;
- Нежни масажи на врата или слепоочията;
- Поставяне на топъл компрес на врата или челото;
- Почивка или релакс със затворени очи;
- Чести краткотрайни дремки;
- Може да се посети йога за бременни;
- Чести разходки;
- Леки упражнения;
- Техники за релаксация и управление на стреса;
- Хранене - често и по малко, като се избягва консумацията на кисело мляко, шоколад, отлежали сирена, фъстъци, сметана, консервирани меса, хляб, приготвен с прясна мая, дори и чаша слабо вино, тъй като тези храни увеличават риска да се изпита силно главоболие.
- Лекарства, които се приемат задължително след консултация с лекар.
При наличие на мигрена по време на бременност трябва да се избягват някои определени неща, като хапването на шоколад, прием на хранителни добавки, силни звуци, остри миризми и ярки или мигащи светлини, често екранно време, интензивни тренировки, стресови ситуации, спорове и кавги.
Повечето главоболия могат да бъдат управлявани с корекции на начина на живот и нефармакологични интервенции. Всяка бременна жена трябва да остане бдителна, да не търпи болката и да се консултира с лекар, ако изпитва силно и продължително главоболие. Редовните пренатални грижи, здравословният живот и почивката са ключови елементи за осигуряване благосъстоянието на бъдещата майка и развиващото се бебе.
Четете повече в puls.bg
Снимка: Pexels