fallback

Канела, ванилия, жасмин... Ароматите, които ни правят щастливи

Може да ги добавите под формата на етерични масла, дифузери, лосиони

28.01.2024 | 18:28 Автор: Вяра Димова

Както си имаме любими цветове, музика, сезони, така имаме и любими аромати. Понякога, избирайки нов парфюм, не успяваме да различим всички нотки в него. Въпреки това, миксът от тях ни доставя удоволствие, когато ги усетим или пък обратно. Ароматите в ежедневието ни също ни карат да се чувстваме по определен начин, въпреки че рядко го забелязваме. 

Вижте кои, освен аромата на розмарин и кафе ни помагат да се чувстваме по-щастливи. Тях може да добавите под формата на етерични масла към вани, аромалампи, дифузери, за масаж, към лосиона за тяло. 

Аромат на цитруси

Портокал, грейпфрут, лимон, бергамот, лайм... Смята се, че ароматът на цитрусовите плодове подобрява настроението, повишава положителната нагласа и енергията ни. Цитрусовите аромати насърчават умствената бдителност, засилват позитивността и увереността, сочат западни изследвания. 

Аромат на жасмин

Цветята, особено ароматният жасмин, носят радостни мисли от щастливи поводи като сватби, годишнини и партита. Смята се, че ароматът им предизвиква оптимизъм, свежест и създава енергизиращо настроение и начин на мислене. 

Аромат на ванилия

Ароматът на ванилови зърна най-често се свързва с релаксация. В ароматерапията ванилията създава успокояващи усещания за грижа, топлина, щастие и приветлива атмосфера. 

Канела

Западни изследвания показват, че ароматът на канела може да помогне в борбата с умствената умора и да подобри концентрацията и фокуса ни. Стимулиращите свойства на канелата могат също да увеличат скоростта на двигателната реакция и да подобрят паметта. Ако харесвате аромата на канела, помислете си какво усещате като емоции, когато я добавите към напитка например.

Лавандула 

Тя е широко използвана в ароматерапията за подобряване на настроението, успокояване на стреса и увеличаване на чувството ни на радост. Смята се, че действа успокояващо и релаксиращо, помагайки за засилване на чувството за удовлетворение. 

Четете повече в az-jenata.bg.

Снимка: pixabay

fallback
Още от Любопитно
fallback