Чесънът е зеленчук, който има много специфична остра миризма и леко лютив вкус. Използва се навсякъде по света. Освен в кухнята има приложение и в медицината. Всяка глава чесън съдържа минерали и витамини. В състава му влизат витамин С, витамин К, витамин Е, калций, желязо, магнезий, калий, цинк а др.
Чесънът съдържа много силни антиоксиданти и помага да се предпазим от сърдечно-съдови заболявания.
Редица изследвания показват, че чесънът понижава нивата на холестерола. При проучване с участието на хора с диабет, приемали комбинация от зехтин и чесън в продължение на три-четири месеца, се установява, че нивата на лошия холестерол са се понижили, а на добрия са се повишили. При други проучвания се намира, че приемът на добавки с чесън, и най-вече екстрактите от стария чесън, помагат за борбата с високото кръвно налягане, като възпрепятстват свиването на кръвоносните съдове.
Приемът на чесново масло предпазва и от кардиомиопатия - хронично сърдечно заболяване.
Чесънът се препоръчва в много диетични хранителни режими. Една скилидка чесън съдържа 4 калории, 1 грам въглехидрати, протеини и фибри, които спомагат процесите на отслабване.
Чесънът помага за правилното функциониране на мозъка, затова се препоръчва в хранителните режими при деменция и болест на Алцхаймер.
Консумацията на сурови скилидки чесън предпазват от респираторни вирусни инфекции, настинка, кашлица. За целта е необходимо да се хапват профилактично по 1-2 скилидки чесън.
Чесънът запазва добрите бактерии в червата и убива лошите.
Има данни за антираков ефект срещу развитието на рак на белия дроб, на черния дроб, стомаха, пикочния мехур, простатата и дебелото черво заради повишеното съдържание на антиоксиданти. Антибактериалните му съставки предпазват от язва на стомаха.
Подходящ е при колики на стомаха, стомашни разстройства като запек, инфекции като цяло. Облекчава симптомите при болезнена менструация и мускулни болки и помага при някои кожни заболявания, висока температура и др.
Чесънът разрежда кръвта. Затова трябва да се внимава с него при прием на антикоагуланти или проблем с кръвосъсирването.
Четете повече в puls.bg
Снимка: Pixabay