Когато сме гладни, хормонът грелин директно влияе на мозъка ни и променя начина, по който взимаме решения – той ни прави нетърпеливи и импулсивни. Според ново научно изследване, представено в сп. Neuron, хормоните, свързани с глада, директно влияят на хипокампа в мозъка – частта, отговорна за паметта и способността да научаваме нова информация. В него се говори за част от хипомампа, която е чувствителна към нивата на хормона на глада грелин.
Високите нива на грелин в организма могат директно да намалят мозъчната активност в долната част на хипокампа – част от мозъка, която използва спомените ни за вземане на решения. Когато организмът е заситен и нивата на грелин са ниски, мозъчната активност в тази област е висока и можем да се възпрем от това да преяждаме.
Научното изследване доказва, че хормонът грелин, който се произвежда в стомашно-чревния тракт, може да преодолява кръвно-мозъчната бариера и да влияе директно на централната нервна система.
Добрата функция на долната част на хипокампа спомага за това да не преяждаме, което може да доведе до множество здравословни проблеми като затлъстяване.
Четете повече в Puls.bg.
Снимка: pixabay