4 август е Международният ден на бирата. Питието има репутацията на предпочитано и от дамите, и от господата. А у нас, бирата е най-често консумираната напитка след минералната вода.
Началото на бирата датира от древна Вавилония и бързо се превръща в любима напитка на хората. У нас бирата се налага като алкохолна напитка през втората половина на ХІХ век. Днес България се нарежда на 25-о място в света по потребление на бира, а в първата петица са Чехия, Австрия, Литва, Румъния и Полша.
Как се прави бира в домашни условия ни разказа пивоварят Володя Пачев.
"Малц, хмел, дрожди и вода. Целта да е извлечем захарите от нишестето в малца, така че да ги направим достъпни за маята, която да ги хапне по време на ферментация и да ги направи на алкохол", обясни председателят на на АДПБ.
Експертът, който произвежда и бира, ни даде и рецепти как да постигнем различните вкусовете на напитката.
"Последните 40-50 години стана бум на крафт и домашното пивоварство, което даде доста свобода на пивоварите и откриха, че може да се прави бира и с плодове", коментира той.
"Бира с краставици и копър като таратор, с чесън - колкото и да звучи екзотично бяха доста добре изпълнени и приятни за пиене", споделя Пачев.
Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.
Снимка: pixabay