Алкално-киселинният баланс в тялото е от огромно значение за цялостното здравословно състояние и протичането на процесите в организма. Много е важно да се стремим да се придържаме към златната среда, защото крайностите могат да предизвикат сериозни проблеми.
Поддържането на киселинна среда в организма за дълъг период от време може да създаде условия за възникване на хронични заболявания, възпаления, дегенеративни процеси, рак. Високата киселинност в организма уврежда клетките, пречи на нормалното им делене и регенерация, а това създава условия за тяхното изменение.
Алкалните храни спомагат за понижаване на киселинността в организма. Алкалната среда в тялото подобрява имунитета, регенериращите и оздравителните сили на тялото, намалява риска от рак и дегенеративни хронични заболявания.
Кои са най-полезните алкални храни?
Банани
Бананите са много богат източник на калий, желязо и мед. Тези минерали действат алкализиращо и стимулират регенерацията на червените кръвни клетки. Бананите помагат и в контрола на кръвното налягане благодарение на калия в състава си.
Сини сливи
Сините сливи са алкална храна, която понижава киселинността в тялото. Те имат свойството да потискат вредното влияние на свободните радикали, намалявайки възпаленията в тялото. Понижават киселинността в организма, като предпазват от рак и подпомагат регенерацията и синтеза на червени кръвни клетки.
Лимони
Въпреки че лимоните са кисели, те всъщност са алкална храна. Богати са на лимонена киселина, която балансира алкално-киселинната среда в тялото и потиска възпаленията. Лимоните са още източник на витамин С, който е мощен антиоксидант и подпомага намаляването на възпаленията в тъканите.
Морска сол
Морската сол е много богата на минерали и именно заради това тя е много мощна алкална храна. Добавянето ѝ към ястия и рецепти балансира pH-то в организма, като намалява киселинността.
Четете повече в az-jenata.bg.
Снимка: pixabay