Алуминият е широко разпространен метал в биосферата, като неговото натрупване в организма и по-конкретно в мозъка се свързва с етиологията и патологията на множество неврологични заболявания, включващи възпалителна неврална дегенерация, поведенчески отклонения и когнитивен спад.
Резултати от различни проучвания дават противоречиви заключения за силата на ефекта му при отключване на заболявания на Алцхаймер, болест на Паркинсон и други.
Алуминият се среща в храните, които консумираме, в питейната вода като естествен компонент, в козметични продукти, лекарства и дори във въздуха.
Както много други вещества, алуминият е токсичен за мозъчните клетки, но е необходимо натрупване до критичен праг. Резултатите показват връзка на алуминия с някои неврологични заболявания, свързани с когнитивен спад.
Няколко са механизмите, по които алуминият може да навлезе в мозъчния паренхим и да се отложи в него. Чрез системното кръвообращение се смята за основен път, като отношение има както специфичните размери на наночастиците на метала, така и състояния, при които се повишава пропускливостта на кръвно-мозъчната бариера, съдействайки по този начин за улесненото му навлизане.
Четете повече в Puls.bg.
Снимка: pixabay