Класификацията на гастрита се извършва според времето, за което протича заболяването - остър или хроничен гастрит, според хистологичните характеристики на лезиите, разпространението в стомаха и други съпътстващи фактори. Обикновено острият гастрит може да стане хроничен, ако не се назначи своевременно лечение.
Най-честата причина за гастрит в световен мащаб е инфекцията с Helicobacter pylori. Други причини за гастрит могат да бъдат автоимунни процеси, водещи до развитие на автоимунен гастрит, който е свързан с наличие на антитела срещу париеталните клетки на стомаха или срещу вътрешния фактор, който има значение за усвояване на витамин В12. Това води до хроничен атрофичен гастрит, който се ограничава в тялото и дъното на стомаха и причинява дифузна атрофия на различни клетки от стомашната лигавица.
Други причинители, освен Helicobaster pylori, също могат да доведат до гастрит. Такива са: Mycobacterium avium intracellulare, Herpes simplex и Cytomegalovirus. Гастрит може да бъде причинен и от рефлукс на кисело стомашно съдържимо. Редки причини могат да бъдат колагенозен гастрит, саркоидоза, еозинофилен гастрит и лимфоцитен гастрит.
Прочети още в Puls.bg.
Снимка: Pixabay