Българската баница е петото най-вкусно ястие със сирене в света

В топ 50 на класацията попадат също овчарската и шопската салата

03.03.2023 | 18:30 Редактор:
Българската баница е петото най-вкусно ястие със сирене в света
Българската баница е петото най-вкусно ястие със сирене в света

Българската баница беше класирана в топ 10 на най-вкусните ястия със сирене в света. Тя заема пета позиция в класацията на Taste Atlas.

В топ 50 на най-вкусните ястия със сирене в света попадат още два български традиционни специалитета - овчарска салата (41 позиция) и шопска салата (14 позиция).

В различните краища на България баницата със сирене се прави по различен начин и може да има различен вкус, обясни проф. д-р Ана Кочева, ръководител на секция "Диалектология" в Института за български език при БАН. В това тя се е убедила с колегите си, докато са пътували във връзка с работата над интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия.

"Обиколихме Мизия, Тракия, Македония, българските исторически диаспори по света. Установихме, че баницата е най-традиционното българско ястие. Тя е свързана както с празничната трапеза, така и с ежедневието", разказа проф. Кочева.

По думите ѝ, някои от лексемите, с които се обозначава баницата, имат славянски произход, което е доказателство колко отдавна се приготвя по нашите земи. Други названия са млин, клин, зелник ("но не е непременно със зеле, а с всевъзможни зелении от градината – лапад, спанак, дори билки") и други.

Най-старата позната форма е "гибаница" във Видинския край. (Глаголът нагибам означава сгъвам, прегъвам.) Има названия и от турския език, например бюрек, сладката татлия и т.н. Познати са още млечна, дърпана, мързелива, ялова баница, съобщи БНР.

"Можем да говорим за кулинарни балканизми и по отношение на езика, и по отношение на храната", акцентира проф. Кочева. Това може да се установи и на кулинарната карта на БАН.

Върху баницата може да се екстраполират и много от ритуалите, от вярванията и отношението към хляба – от замесването до консумирането при различни поводи, допълни още специалистката от БАН.

Снимка: БГНЕС