Кашлицата след боледуване, наричана още постинфекциозна кашлица, се проявява след инфекции на горните дихателни пътища. Обикновено тя се наблюдава в рамките на 3-8 седмици след възстановяването и облекчаването на другите оплаквания. Въпреки това, в някои случаи продължителността може да е по-дълга - дори месеци, както е в случая на инфекцията със SARS-CoV-2.
Освен настинката, други състояния също могат да водят до постинфекциозна кашлица. Такива са:
Бронхит
Грип
Круп
Вирусни пневмонии
Фарингит
Бронхиолит
Ковид-19
Понякога постинфекциозна кашлица може да се наблюдава и след бактериални инфекции. Счита се, че тази кашлица се дължи на повишена чувствителност на рецепторите за кашлица в организма или временна хиперчувствителност на бронхите.
Астма
Астмата е свързана с оток и повишена чувствителност на дихателните пътища. Настинките при пациентите с астма водят до повишено възпаление в респираторния тракт, което може да доведе до влошаване на симптомите и състоянието.
Гастро-езофагеален рефлукс
При това състояние се наблюдава обратно връщане на стомашни киселини през хранопровода, които достигат до гърлото. Киселините предизвикват възпаление и дразнене на гласните връзки, което често води до кашлица.
Четете повече по темата в Puls.bg.
Снимка: pixabay