Аспиринът редуцира повторните инсулти и инфаркти, но трябва да се внимава с него
Аспиринът е незаменима част от терапията на пациентите с атеросклеротични сърдечносъдови заболявания - миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, периферна артериална болест. При установено атеросклеротично заболяване приемът на аспирин е свързан със значително намаляване на сериозните съдови събития, включително инсулт и коронарни инциденти и с 10% намаление на общата смъртност. Тези ползи надвишават хеморагичните рискове.
Според съвременните препоръки аспирин 75–100 mg дневно се препоръчва за вторична профилактика на сърдечносъдовите заболявания. Не така стои въпросът за пациентите без атеросклеротично сърдечносъдово заболяване. Употребата му при пациенти с нисък риск - с оглед на профилактика, редуцира честотата на нефатален миокарден инфаркт и мозъчен инсулт, за сметка на относително повишаване честотата на големите хеморагични инциденти.
При пациенти със захарен диабет с висок или много висок риск от сърдечносъдово заболяване може да се има предвид ниска доза аспирин за първична превенция при липса на ясни противопоказания. Показанията за първична и вторична профилактика на сърдечносъдовите заболявания са доказани в редица клинични изпитвания.
Четете повече на puls.bg
Снимка: Pixabay
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК