Температурите падат, дрехите стават по-дебели, а дните по-къси. Трите знака, че зимата наближава, а с нея и опасността от грип и настинка. Всеки от нас се лекува по различен начин.
Учените успяха да намерят убедително обяснение защо през зимата се появяват повече респираторни заболявания. В проучването изследователите установили, че студеният въздух може да увреди имунния отговор в ноздрите. Намаляването на температурата в носа само с 5 градуса може да убие почти 50% от клетките, борещи се с вируса и бактериите в ноздрите.
Проучването обаче има ограничения. Учените са провели инвитро изследвания, което означава, че всъщност е използвана човешка тъкан, а не живи хора. По думите на Пател, често констатациите от инвитро изследванията се потвърждават и с истински пациенти, но невинаги.
"EV не могат да се делят както клетките, но те са като миниверсии на клетки, специално предназначени да отидат и да убият тези вируси", казва Блейър пред CNN.
Когато е атакуван, носът увеличава производството на извънклетъчни везикули със 160%, според проучването. EV имат много повече рецептори на повърхността си, отколкото оригиналните клетки, като по този начин усилват способността за спиране на вируса на милиардите извънклетъчни везикули в носа.
Блейър и неговият екип изложили четирима участници в проучването на 15 минути температури от 4,4 градуса и след това измерили условията в носните им кухини.
"Това, което открихме е, че когато сте изложени на студен въздух, температурата в носа ви може да падне с до 5 градуса. И това е достатъчно, за да нокаутира по същество и трите имунни предимства, които носът има", обяснява ученият.
Четете повече на tialoto.bg.
Снимка: pixabay