Храните, които помагат за по-добра памет и концентрация, са с високо съдържание на хранителни вещества и ниско съдържание на мазнини и захари. Установено е, че средиземноморската диета може да забави когнитивния спад при възрастните хора и да защити пациентите с леко когнитивно увреждане от болестта на Алцхаймер.
Основните принципи на средиземноморската диета са:- Висока консумация на пълнозърнести продукти, риба, плодове и зеленчуци, чесън, лук, подправки и билки;
- Употреба на зехтин като основен източник на мазнина;
- Ежедневна консумация на варива, ядки, семена, млечни продукти;
- Умерена консумация на пилешко месо, яйца и сладки изделия;
- Ниска консумация на червено месо;
- Дневен прием от 1800 до 2500 калории;
Мозъкът е изграден предимно от мазнини - миелинът в миелиновите обвивки, които покриват невроните и ги защитават, е изграден от 70% липиди. Ето защо приемът на полезни мазнини е важен за здравето на мозъка. Храните, богати на Омега-3, намаляват когнитивния спад. Все повече и повече проучвания установяват връзка между високата консумация на растителни мазнини - зехтин, масло от семена или ядки, прием на Омега-3 и намаляването на когнитивния спад при възрастните хора.
Диета с ниско съдържание на Омега-3 нарушава структурата и състава на невронните мембрани, което влияе и на невромедиаторите в мозъка. От друга страна, диета, богата на наситени мазнини – предимно от животински източници, и на трансмазнини, може да причини дегенерация на невроните и да намали интелектуалния капацитет. Източници на мазнини, полезни за паметта и концентрацията са:
- Сьомга;
- Пъстърва;
- Скумрия;
- Херинга;
- Сардини;
- Риба тон;
- Ленено масло;
- Масло от рапица;
- Ядково масло;
- Маслодайни семена;
- Зехтин;
- Чия, тиквено и ленено семе;
- Авокадо;
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Pixabay