Приятелите са едни от най-важните хора в живота. За разлика от семейството и роднините, те са хората, които сами избираме да присъстват в живота ни и които подбираме според ситуациите, интересите, хобитата, разбиранията и възгледите, ценностите, дори чувството за хумор. Приятелите са до нас в хубави и трудни моменти. Имаме нужда от различни типове приятели, които ни дават различни неща в емоционален план. Имаме най-добри и близки приятели, имаме социални приятели, такива, с които се чуваме от време на време по телефона, но разговорите са напоителни и изключително приятни. Имаме приятели, които са част от групата, в която се движим. Имаме и такива, които са приятели според ситуацията – нещо или някакво обстоятелство ни е събрало в даден момент и ни е сближило.
Едностранните приятели
Сещате ли се за някой приятел, който ви търси само когато има нужда от вас? Може би се сещате и за такъв, който никога не ви изслушва, но ви задължава да изслушвате него, да съпреживявате проблемите му и да му давате съвети. Тези хора са примери за едностранни приятели. Такива личности изсмукват енергията ви, възползват се от качествата ви на истински приятел, а не ви дават нищо в замяна. С няколко думи – това реално не е приятелство, а някакъв вид социален и емоционален паразитизъм, от който единственият губещ сте вие.
Амбивалентни приятели
Според клиничния психолог Перпетуа Нео, цитиран от mindbodygreen.com, амбивалентните приятели са хора, които проявяват както много позитивизъм, така и краен негативизъм. Подобни приятелства се лутат в двете крайности, което ви кара или много да се забавлявате в компанията на тези приятели, или да се чувствате емоционално изцедени и искащи да избягате някъде на усамотено и тихо място.
Четете повече по темата в az-jenata.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК