В човешкото тяло има хормони, които отговарят за всеки аспект от метаболизма, включително регулиране на апетита и теглото. Открити са няколко хормона, които влияят на апетита и развитието или предотвратяването на затлъстяването. Съществуват четири основни такива хормона - грелин, лептин, инсулин и пептид YY.
Лептинът е хормон, който потиска апетита и поради тази причина е наречен "фактор на ситост". Лептинът се произвежда от адипозни (мастни) клетки. Следователно нивото на неговото производство е пропорционално на телесните мазнини.
Когато нивата на телесните мазнини се повишат, нарастват и нивата на лептин, който след това служи за потискане на апетита и увеличаване на основния метаболизъм. Когато нивата на телесните мазнини спадат, намаляват и нивата на лептин и потискането на апетита спира, сигнализирайки на тялото, че е време да се храни отново. Основно това служи за предотвратяване на глада.
Съобщава се, че лептинът има множество биологични функции, включително в имунните и възпалителните реакции, в започването на човешкия пубертет, в образуването на костите и в заздравяването на рани.
Повече по темата четете в puls.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК