Разпределението на кръвта в съдовете има основна роля за топлообмена в човешкия организъм. Чрез пренасочването на кръвта към кожата топлината се предава на въздуха в околната среда, което помага при охлаждане. Това е причината повечето хора да се зачервяват в по-горещите дни.
От друга страна, когато температурите са ниски и на човек му е студено, кръвоносните съдове в кожата се стесняват и кръвоснабдяването към кожата е по-малко. По-малко кръв означава по-малко отдаване на топлина. Това може да се забележи основно в ръцете и краката.
Обикновено промяната на температурата в крайниците е временна. Въпреки това, ако някой човек е с непрестанно студени ръце и крака, това може да бъде индикация за наличието на патологичен процес. Всеки процес или страничен фактор, който води до стесняване на кръвоносните съдове може да повлияе на температурата в крайниците.
Пример за това е синдромът на Рейно, при който някои кръвоносни съдове, отиващи към крайниците, временно се стесняват. Пациентите, страдащи от това заболяване обикновено имат бледи и студени пръсти на ръцете и краката. Други причини за променената терморегулация могат да бъдат имунния дефицит или някои патологични процеси, които се свързват с повишено кръвно налягане.
Повече по темата четете в puls.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК