Интоксикацията с гъби (мицетизъм) води понякога до фатални последствия от консумацията на отровни гъби. Съществуват около 70-80 вида гъби, които са отровни за човека, много от тях съдържат токсични алкалоиди (мускарин, агарицин, фалин).
Сред гъбите, които най-често причиняват отравяне, са Amanita muscaria (Червена мухоморка), Amanita phalloides (Зелена мухоморка) и Amanita virosa (Бяла мухоморка). Зелената и бялата мухоморка могат да бъдат сбъркани с различни видове печурки.
Поглъщането на A. muscaria, която съдържа мускарин и други токсични алкалоиди, скоро е последвано от гадене, повръщане, диария, прекомерно слюноотделяне, изпотяване, сълзене на очите, забавено и затруднено дишане, разширени зеници, объркване и възбудимост.
Зелената мухоморка е много по-смъртоносна от видовете, съдържащи мускарин, като притежава термостабилни пептидни токсини, фалоидин и два аманитина, които увреждат клетките в цялото тяло. В рамките на 6 до 12 часа след консумация на отровната гъба се появяват силни коремни болки, повръщане и кървава диария, което води до бърза загуба на течност от тъканите и силна жажда.
Превенцията се основава на избягването на поглъщане на диви гъби, които не са положително идентифицирани като годни за консумация.
Четете повече по темата в puls.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК