На антибиотиците дължим увеличената продължителност на живота си. Открити преди близо век, те са мощно средство за справяне с различен тип инфекции. Но с времето и натрупаните знания за действието им върху човешкия организъм се оказва, че колкото са ползите, толкова, че дори и повече, са вредите от тях.
Могат да се развият заболявания като екземи, бронхиална астма, диабет, остеохондроза, болест на Крон, хипертония, болест на Паркинсон, различни проблеми с костите и ставите, заболявания на вътрешните органи и дори злокачествени тумори в червата. И всичко това вследствие на възникнал дисбаланс в червата.
Какво е дисбактериоза?
В тялото ни живеят над 600 вида бактерии и 40 хил. различни техни разновидности, като по-голямата част от тях се намират в червата. Заедно те изграждат нашата микрофлора и играят фундаментална роля в живота ни. Микрофлората има отговорната задача да стимулира ръста на клетките на чревните стени, да регулира имунитета като въздейства върху нарушените му звена, да контролира енергийния и липидния обмен и да участва в развитието и функционирането на мозъка.
Част от бактериите, населяващи червата ни, наричаме "добри", други – "лоши", но всички те живеят в идеална хармония. При определени условия обаче "лошите" вземат превес, нарушава се съотношението помежду им и това води до дисбаланс или дисбактериоза. Това е състояние, при което микроорганизмите в нашето тяло променят състава си, а тази промяна от своя страна, води до разстройство на стомаха и червата.
Какво се случва, ако дисбактериозата не се лекува?
Ако дисбактериозата не се лекува, започват процеси, които могат да доведат до образуването на токсични вещества в червата, а те да се пренесат с кръвния поток до всички органи и тъкани.
Повече по темата четете в puls.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК