Учени разработиха начин за разпознаване на щастливите прасета по грухтенето

Новият инструмент ще позволи на фермерите да следят и за психическото здраве на животните

15.04.2022 | 07:59 Редактор:
Учени разработиха начин за разпознаване на щастливите прасета по грухтенето
Учени разработиха начин за разпознаване на щастливите прасета по грухтенето

Европейски изследователи са разработили начин за разкодиране на чувствата на прасетата чрез звуците, които издават в рамките на проект, насочен към подобряване на хуманното отношение към животните.

Биолозите са проучили над 7000 записа от 411 прасета - от кратките писъци на задоволство по време на хранене до отчаяните викове при клане, преди да ги класифицират в 19 различни категории.

"Доказахме, че по принцип е възможно да се разберат емоциите на прасетата според вокализацията им", каза пред АФП ръководителят на проекта Елоди Брифер, преподавател в университета в Копенхаген, цитиран от БГНЕС.

Според изследователката проектът, в който са включени учени от Швейцария, Дания, Норвегия, Франция и Чешката република и чийто резултати са публикувани в списание Nature, предлага нов начин за подобряване на хуманното отношение към животните.

"Изработваме и компютърен алгоритъм, който създава спектрограма, след което се обучава да разпознава негативни и позитивни контексти".

След като бъде разработен, новият инструмент ще позволи на фермерите, които днес могат да проверяват предимно само физическото състояние на животните, да следят и за тяхното психическо здраве.

В Дания се отглеждат 13,2 милиона прасета - което я прави лидер в Европа с над две прасета на глава от населението - и за Датския съвет по земеделие и храни резултатите от изследването, идентифициращо щастливите прасета са обещаващи.

"Тази концепция... потенциално може да бъде полезен инструмент наред с други в работата по наблюдение на здравето и общото благосъстояние на свинете", заяви Трине Виг, говорител на съвета.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
бръмбар
преди 2 години
То си личи кога грухтят щастливо и кога звучи като квичене. Чак научна разработка ли е нужна? ;р Сигнализирай за неуместен коментар