Брюкселското зеле е миниатюрен сорт зеле, който има леко горчив вкус и по-твърда текстура. Заради натрапчивия вкус много хора не го харесват. А то заслужава специално място в храненето, защото е изключително полезно.
1. Изберете възможно най-пресните зелки.
Колкото по-старо е брюкселското зеле, толкова по-горчив вкус има. Изберете възможно най-пресните малки зелки, за да сте сигурни в успеха на ястието си.
2. Отстранете външните листа.
Горчивината на брюкселското зеле идва до голяма степен от външните листа, оформящи най-горния слой. Премахнете ги, за да намалите горчивия вкус. Те и без това често са завехнали
3. Бланширайте в солена вода.
Бланширането в подсолена вода ще направи брюкселското зеле не само по-малко горчиво, но и по-меко. С тази техника ще намалите времето за готвене. Ако готвите брюкселското зеле в комбинация с други продукти, то може да остане сурово, докато останалите компоненти вече са готови. С бланширането скъсявате този процес и правите готвенето на брюкселско зеле по-лесно, вкусно и бързо.
4. Гответе на по-висока температура.
Ако печете брюкселското зеле на по-високи градуси, това ще карамелизира въглехидратите и естествените захари в тях, като ще ги направи по-сладки.
5. Добавете киселини, мазнини или пикантни подправки.
За да намалите горчивината на брюкселското зеле, добавете някои вкусни съставки. Пикантните вкусове потискат горчивия вкус. Мазнините и киселините също имат подобен ефект. Ако добавите киселинност, сладост, пикантност или мазнини към ястието, брюкселското зеле спира да нагарча.
Четете цялата статия в az-jenata.bg.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК