Голям процент от произведените в световен мащаб пластмаси се използват за опаковане на различни храни и напитки. След време тази пластмаса се износва и се разпада на малки фрагменти, наречени микропластмаси. Те могат да бъдат потенциално вредни за човешкия организъм. 60% от произведената пластмаса е използвна в хранително-вкусовата промишленост за опаковане на храни. Тези пластмаси съдържат редица химикали, включително стабилизатори, лубриканти, пълнители и пластификатори.
Затоплянето на храна в пластмасови опаковки, продължителното съхранение на продуктите и вида на използваната пластмасова опаковка влияят върху количеството микропластмаса и отделените вредни химикали, които мигрират в храната.
Химикалите, които могат да се открият в храната, представляват комбинация от тези вещества, които производителите умишлено добавят и тези, натрупани като странични продукти. Умишлено добавени са пълнителите и стабилизаторите, а различните остатъци и примеси са странично натрупани.Повече по темата четете в puls.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК