Фруктозата, заедно с глюкозата, е компонент на бялата захар и царевичния сироп. И двата подсладителя се използват като общи съставки при приготвянето на преработени храни, сосове и подправки, сладкиши и сладки безалкохолни напитки.
Многобройни проучвания свързват повишената консумация на тези продукти с по-голяма честота на метаболитни заболявания като затлъстяване, диабет, мастно чернодробно заболяване и повишени нива на липиди в кръвта.
Увеличаването на консумацията на хранителни продукти, богати на подсладители, води успоредно до увеличаване на усвояването на калории. Калории, които, ако не бъдат изгорени, се натрупват под формата на мазнини в тялото и ще насърчат развитието на метаболитните заболявания.
Умерената ежедневна консумация на естествена, непреработена храна, като плодове, е здравословна.
Когато усвоим голямо количество фруктоза, "извадено от естествената ѝ среда", независимо дали от бонбони, сос, сладолед или, по-лошо, в течна форма, например в подсладена напитка, ситуацията е много различна .
Ние буквално заливаме храносмилателния си тракт с фруктоза, разтворена във вода. Там тя се усвоява от чревните клетки, но те бързо се претоварват и поради това голяма част продължава пътя си към черния дроб.
Честата консумация ще надхвърли способността ни да регулираме тези процеси и в дългосрочен план ще доведе до здравословни проблеми.
С течение на времето метаболитните нарушения също увеличават риска от сърдечен удар или дори рак.
Скорошно проучване показва, че колкото по-висока е консумацията на захар, толкова по-голяма е заболеваемостта от рак.
Четете повече по темата в Puls.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК