Антибиотичната резистентност е сериозен проблем, който стана още по-остър около пандемията, когато хората приемат антибиотици със и без лекарско предписание, защото се страхуваха, но и защото антибиотиците са голяма част от протоколите за лечение на Ковид-19. Антибиотикът спира да действа, когато протеините си изработят механизми за защита срещу него. Това коментираха в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria гл. ас. д-р Славил Пейков от лаборатория "Биоинфотех" на София Тех Парк, Теодора Гамизова, магистър “Генно и клетъчно инженерство” и Пасхалина Карадакова, магистър “Генно и клетъчно инженерство” по повод завоювания сребърен медал от българския студентски отбор по синтетична биология на финалите на световното състезание iGEM.
По данни на Световната здравна организация преди Ковид-19 всяка година умираха около 700 хил. души, заради антибиотичната резистентност, а прогнозите този брой до 2050 година да се увеличи до 10 милиона годишно. Това е причината българските участници да изберат тази наболяла тема.
"Идеята е да се направи научен проект от самото начало до края, включително и лабораторната работа, като не е само това. Измисля се проект по значима тема, разработва се, като се намира и финансирането", обясниха гостите.
Четете повече по темата в investor.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК