Смехът влияе пряко върху нивата на кръвната захар

Екип от университета в Цукуба провежда експеримент с 19 души, които страдат от захарен диабет

15.12.2021 | 16:30 Редактор: Ваня Кузманова
Смехът влияе пряко върху нивата на кръвната захар

Доклад, публикуван в реномираното списание Life Sciences, обобщава резултати на база изследване върху физиологичните ефекти на смеха по отношение на генна експресия и влияние върху кръвната захар.

Авторите – Кейко Хаяши и Казу Мураками, анализират връзката на промените в емоционалното състояние и генната експресия, за да демонстрират хипотезата, че умът и гените взаимно влияят един на друг.

Проучването, проведено в Япония показва, че смехът намалява нивата на кръвна захар след прием на храна. Екипът от университета в Цукуба провежда експеримент с 19 души, които страдат от захарен диабет. В два поредни дни учените вземат кръвни проби от пациентите преди и два часа след нахранване.

На първия ден след вечерята на всички участници се пуска лекция с отегчително съдържание в рамките на 40 минути. За разлика от това през втората вечер – след хранене пациентите завършват с пускане на 40-минутно комедийно шоу.

Ясно е, че след нахранване кръвната захар е висока, дори и при лица, нестрадащи от захарен диабет. Но при пациентите със заболяването се наблюдават значително по-ниски нива на кръвната захар през втората вечер (след гледане на комедийното шоу), за разлика от стойностите при групата от първата вечер.

За да потвърдят изводите си, учените решават да проведат същото изследване и при лица, които нямат захарен диабет. Резултатите отново показват същите резултати – след гледане на комедийно шоу през втората вечер, стойностите на кръвната захар са по-ниски от тези след гледане на отегчително предаване или лекция.

Някои гени показват специфични промени в тяхната експресия. Освен това се разкрива, че смехът намалява нивата на проренин в кръвта. Това е белтък, който има участие в проявата на някои диабетни усложнения.

Интересен факт е, че смехът нормализира и експресията на гена на прорениновия рецептор върху левкоцитите (белите кръвни клетки) в периферната кръв, която е била намалена при пациенти със захарен диабет.

Четете повече по темата на puls.bg 

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК