fallback

Сезонът на грипа е тук! Ето няколко начина да го спрем

Мобилните устройства могат да пренасят 10 пъти повече бактерии, отколкото тоалетните чинии

08.12.2021 | 06:30 Автор: Искра Ангелова

Астрономическата зима може да започва на 21 декември, но по ниските температури и първия сняг, който заваля преди няколко дни, спокойно можем да кажем, че сезонът вече е тук. Освен красивите картини и романтичните вечери у дома на топло, зимата носи със себе си и голям риск от настинка и вируси, които никак не са приятни.

Когато настинката завладее тялото ви, може да изглежда, че състоянието ви зависи изцяло от вируса и той решава колко дълго ще продължат проблемите ви. Обикновената настинка е вирусна инфекция на гърлото или носа ви, известни още като горни дихателни пътища. Много видове вируси могат да причинят обикновена настинка, но най-честият виновник е риновирусът.

Хрема, възпалено гърло, кашлица, запушен нос, леки болки в тялото и главоболие, кихане и лека температура могат да ви накарат да се чувствате изтощени преди симптомите да започнат да отминават. Да не говорим, че настинката може да се почувства и като Ковид-19 – респираторното заболяване, причинено от новия коронавирус. Истинската настинка обаче обикновено е безвредна, въпреки че може да отнеме до две седмици преди да се почувствате по-добре.

Най-доброто нещо, което може да направите, за да се чувствате по-здрави през студените месеци, е превенцията. Има много начини, по които можете да предотвратите появата на грипа или пък да съкратите неговата продължителност.

Ето какво да правите, за да преборите настинката или да избягате напълно от нея

1. Инвестирайте в овлажнител

Ниската влажност изсушава ностните ви проходи, което прави по-трудно улавянето и премахването на микробите, които се заселват в синусите ви, което в крайна сметка води до настинка. Решението е да инвестирате в овлажнител и да го включвате винаги, когато усетите, че въздухът у дома става прекалено сух.

"Овлажнителят може да помогне за поддържането на влажни лигавици. Сухите лигавици в носа възпрепятстват способността на тялото ви да улавя микробите, които навлизат в дихателната ви система", казва д-р Амбър Тъли пред Women's Health.

Не забравяйте да поддържате овлажнителя си чист, тъй като топлата влажна среда може да се превърне в благоприятно място за размножаване на мухъл, което може да причини симптоми, подобни на настинката, ако сте алергични към него.

2. Заредете се с витамин D

Изследванията показват, че хората, които не получават достатъчно витамин D, са много по-склонни да страдат от инфекция на горните дихателни пътища, която причинява кашлица, драскане в гърлото или запушен нос. Най-вероятната причина е, че слънчевият витамин помага на клетките да развиват по-добра имунна система и така да предпазват тялото от настинка и грип. Според д-р Адиба Хан, добавянето на 400 международни единици витамин D на ден може да предотврати респираторни инфекции.

Зареждането на витамин D само чрез диета може да се окаже доста трудно. Той се съдържа в храни като сьомга, говеждо месо, яйчени жълтъци, мляко, портокалов сок, сирене и гъби. Все пак количеството не е достатъчно и затова лекарите препоръчват да се снабдите и с хранителни добавки, предписани след консултация с професионалист.

3. Чисти ръце и не пипайте лицето си

Дори и да не го забелязвате, вероятно докосвате лицето си доста често през целия ден. Всъщност едно малко проучване от 2008 година установява, че участниците докосват лицето си средно 16 пъти на час. Това е една от най-големите грешки по време на сезона на настинките и грипа. Когато влезете в контакт с вируса – чрез друг човек или заразена повърхност – той може да влезе в организма ви, ако ръцете ви не са правилно почистени. Бактериите се разпространяват и чрез контакт кожа до кожа, като например ръкостискане.

Така че, поддържайте добра хигиена и често мийте ръцете си, като се опитвате да ги държите и далеч от лицето си. Това предотвратява пренасянето на микроби в лигавицата на носа и устата ви. Когато се миете, уверете се, че се миете правилно. Използвайте сапун и търкайте поне 20 секунди, като чистите между пръстите и под ноктите си. Ако сте навън, винаги имайте дезинфектант за ръце, който да използвате след допир до повърхност, преди хранене или след ръкостискане.

4. Дезинфекцирайте телефона

Помислете си за всички места, на които поставяте телефона си през деня – кухненския плот, в банята, на масата в ресторанта. Всички тези места имат микроби по себе си, които се прехвърлят по телефона ви и евентуално влизат в тялото ви. Проучване от 2012 година установява, че мобилните устройства могат да пренасят 10 пъти повече бактерии, отколкото тоалетните чинии.

За да почиствате вашите телефони, използвайте дезинфекциращи кърпички. Просто не забравяйте да изключите устройството, да изстискате излишната течност от кърпичката и да подсушите след това с мека кърпа без власинки. Имайте предвид, че докато белината е чудесен начин за прогонване на вирусите, продуктите, съдържащи веществото, могат да повредят телефона ви.

Четете цялата статия в tialoto.bg.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Любопитно
fallback