Прекарваме повече време в работата сред колегите си, отколкото сред близки. Затова е много важно какъв е работният климат. Има едно неписано правило, което важи за всяка фирма - токсичните колеги.
Един или повече, те са навсякъде. Понякога са толерирани от ръководството, получават високи заплати, а уменията им далеч не ги оправдават. Как да се справите с тях?
Не се потапяйте в негативизма на въпросния колега
Много малко време ни е нужно, за да разберем дали приятно милият колега, всъщност е токсична личност, която вреди на екипа, но може да навреди в частност и на нас. Затова е важно бързо да се разграничим от такива колеги, да прекарваме по-малко лично време с тях – например паузи за кафе, обяд, в които говорим за всичко и може да бъдем въвлечени в интриги.
Бъдете настоятелни с идеите си
Токсичният колега се страхува от конкуренцията, защото знае, че няма особени възможности, които да доказва. Ето защо той ще се опита по всякакъв начин да навреди на вашите планове за доказване, за осъществяване на идеите ви. Бъдете упорити и не се поддавайте на този натиск, особено ако от този колега не зависи осъществяването на идеята ви или поне не на 100%.
Ако е необходимо разговаряйте с мениджър на високо ниво и представете идеите си на него.
Поставяйте граници и се научете да казвате "не"
Има различни типове токсични колеги. Някои са досадни и само се оплакват, други създават интриги. Има такива, които прехвърлят работа към останалите си колеги.
Затова е много важно още от самото начало да поставите граници и дадете яснота на токсичния ви колега, че няма да изкарвате неговата заплата, че интригите не ви вълнуват, и че може да съдействате с помощ, когато на вас ви е удобно. В противен случай ще ви използва винаги, когато може.
Четете повече по темата в az-jenata.bg.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК