Нов спор за Паметника на съветската армия. Монументът се руши, а за ремонта му са нужни близо 400 хиляди лева. От "Демократична България" призоваха той да бъде демонтиран.
Откакто е построен, през 1954-та година, Паметникът на съветската армия предизвиква полюсни мнения в обществото. За 67 години той устоя не само на споровете окупатор или освободител е съветската армия, а и на различни прояви - монументът беше боядисван, изрисуван, драскан. Протести също огласяха площада пред паметника с искане за демонтирането му, други пък не даваха монументът да бъде докосван.
След като устоя на полюсните мнения на обществото, както и на различните граждански акции, днес той се руши, според експертиза на областния управител на София. За ремонта му са нужни близо 400 000 лева.
И отново се разрази дебатът - да се ремонтира или да се демонтира.
"Първо е безсмислено да се дават 390 000 лв. за един рушащ се паметник, който на всичкото отгоре възвеличава армия, която е окупирала България, а не е освободителна армия, както години наред се опитваха да ни убедят. Ние не искаме да се разруши този паметник, в него има стойностни произведения - скулптурите, които са на самия паметник. Нормалното е той да бъде разграден и преместен в музея за социалистическо изкуство, където му е мястото", коментира Веселин Калановски от "Демократична България".
Други, като Ленин Станоев, са категорични - паметникът трябва да остане. Той е човекът, който лично и доброволно почиства Паметника на съветската армия в Княжеската градина след всяко негово преобразяване от графити майстори.
"Това е чувство за уважение, чувство на отговорност към загиналите жертви. Аз съм категорично за това паметникът да бъде отремонтиран и да не бъде демонтиран, да не бъде преместван, а да си остане, защото това е част от нашата история. Той показва част от истината. Това е неоценимо изкуство", разсъждава Ленин Станоев.
Той е готов да даде пенсията си за ремонта на паметника.
"Чувствам се много зле. Аз неслучайно се казвам Ленин! Преди 9 септември брат ми като малолетен е бил осъден на смърт чрез разстрел и е бил във Варненския затвор. Когато червената армия наближава Варненския залив, надзирателите са се разбягали и са разбили затвора и брат ми е имал късмет и остава жив. Така че не мога да си сменям името току-така", споделя още Ленин.
В Министерството на външните работи и Софийската областна управа са постъпили предложения за финансиране на ремонтни дейности срещу прехвърлянето на паметника и прилежащия му парцел на Руската федерация. Това става ясно от писмо на бившия областен управител на София до няколко институции, в които предлага да се приеме офертата, за да се спестят пари.
ДБ остро осъжда предложението.
"Това аз бих го определил като национално предателство или поне опит за такова", коментира Веселин Калановски.
Областната управа на София е задвижила процедура за получаването на 390 000 лева от държавния бюджет. Дали и кога ще бъдат получени - не се знае. А кметът на район "Средец" Трайчо Трайков призова да се избягва преминаването край паметника, тъй като е опасен.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години