В днешно време бременни жени са ваксинирани срещу редица заболявания като тетанус, жълта треска, коклюш и грип, с цел да се намали разпространението и да се предотвратят редица усложнения. Въпреки това ваксината срещу Ковид-19 към момента не се предлага активно на бременни жени заради липсата на клинични проучвания, които проследяват влиянието върху плода и майката.
Нова публикация в американското списание "Ваксини" разглежда темата за ваксинация на бременни жени срещу Ковид-19 и дали потенциалните рискове оправдават ползата от тяхното приложение.
По време на бременност жените се причисляват към високорискова категория за усложнения от Ковид-19 и последваща хоспитализация, заради физиологичните промени, които се наблюдават в техния организъм.Най-честите усложнения, които се наблюдават по време на заболяването, са преждевременно раждане и мъртвородени деца, последвани с прееклампсия при майката. Вследствие на заболяването се наблюдава и повишаване на ражданията с Цезарово сечение.
Проучвания за иРНК-ваксина срещу Ковид-19 показват наличието на силен имунен отговор - хуморален и клетъчен, по време на бременност и кърмене, сравним с този при небременни жени. Вследствие на ваксинация се наблюдава по-силен отговор от получения при естествената инфекция.При новородени на ваксинирани майки се наблюдава наличие на титри на антитела срещу вируса, които най-често са получени след кърмене. В кръвта на майката тези титри са поне двойно повече от тези при бебето.
Четете повече по темата в Puls.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години