Всичко, което трябва да знаем за ужилването от стършел

Ужилванията от стършелите обикновено причиняват леки оплаквания, но могат да доведат и до алергични реакции

18.08.2021 | 22:37 Редактор:
Всичко, което трябва да знаем за ужилването от стършел
Всичко, което трябва да знаем за ужилването от стършел

Стършелите са жилещи насекоми, които са част от рода на осите. Те са един от хилядите видове в разред Ципокрилите (Hymenoptera). Този разред включва също пчели, мравки и други оси.

Стършелите имат размер около 5 см. Те са разноцветни и много от тях имат жълти или бели ивици, които контрастират спрямо кафеникавочервените или черните им тела. Главите им са по-светли на цвят. Те притежават антени, две крила, шест крака и жило в края на тялото им, свързано с жлеза, която отделя отрова.

Ужилванията от стършелите обикновено причиняват леки оплаквания, но могат да доведат и до алергични реакции или други сериозни симптоми. Отровата на стършелите съдържа хистамин, който може да предизвика тежки алергични реакции при хората.

В повечето случаи ужилването от стършел може да бъде лекувано чрез самолечение в домашни условия, но е необходима незабавна медицинска помощ, ако симптомите са тежки.

Стършелите са широко разпространени по света. Гнездата им могат да бъдат в близост до жилища или сред природата, като например в изгнили дървета или храсти.

Стършелите са по-склонни да ужилват, когато се чувстват застрашени. Един стършел може да ужили веднъж или няколко пъти, а понякога се роят и могат да причинят десетки или стотици ужилвания.

Жилата им са гладки и не отпаднат след ужилване, по това се различават от пчелите, които имат бодли на жилата си и ги губят при ужилване. Това означава, че те не оставят жилата си забити в кожата на човек както пчелите. Само женските стършели могат да ужилват.

Какви са симптомите на ужилването от стършел?

Повечето ужилвания от стършели са леки и причиняват незначителни симптоми. Възможно е обаче да възникне алергична реакция, инфекция или по-сериозни състояния. По-малко от 10 % от ужилванията могат да предизвикат по-тежки реакции в областта на ужилването.

Четете повече по темата в puls.bg.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК