Папа Франциск е обещал съдействие за връщането на ръкописа на Петър Богдан в България. Смята се, че е създаден 100 години преди Паисиевата история - около 1667 - 1668 г. Текстът на историята не е бил известен до 1979 г, когато във Ватикана са намерени девет страници препис от историята, съдържащи увод, три глави и част от четвъртата. Дотогава за нея се знаело единствено от сведения в писма на Петър Богдан.
Историкът Лилия Илиева открива, че ръкописът е бил в хърватски манастир, а после е откупен от библиотеката в Модена, където го намира през 2017 г. Преводът от латински прави Цветан Василев.
"Тази история е останала скрита, но преди всичко тя е паметник на българската мисъл, на българския дух", заяви историкът проф. Кирил Топалов.
По време на посещението си във Ватикана българската делегация посети библиотеката. Президентът Радев се запозна и с ръкописа на документа, в който се споменава за историята на Петър Богдан."В Западния свят университетите имат свещена автономност, а ръкописът се намира в библиотеката в университетската библиотека в Модена и един университет може да откаже дори и на Папата", уточни още проф. Топалов.
Миналата година е трябвало ръкописът да бъде изложен за месец в президентството и после в Националната библиотека, но това се е осуетило заради ограниченията заради Ковид-19.
Забележителна е личната история на Петър Богдан. Той е роден през 1601 г. в Чипровци. Учи в Анкона, Италия, след което завършва и Климентинския колеж. Става глава на българите католици, след като е назначен от Папата за архиепископ на София. Петър Богдан е един от най-видните духовници, книжовници и дипломати на България през 17-ти век.Вижте повече в репортажа.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК