Всяка цигара съдържа хиляди химически частици, които, смесвайки се със слюнката в устата, образуват токсичен „коктейл“, предизвикващ множество дентални проблеми.
Химикалите в цигарите засягат целия организъм, засягат белите дробове, увеличават риска от развитие на ракови процеси и сърдечни проблеми. Но не по-малко е влиянието на химикалите върху устната кухина - установени са 7 влияния на цигарите върху устата ни.
Неприятен жълт цвят на зъбите
За кратък период от време, започва промяната на цвета на зъбите под въздействие на тютюнопушенето. Никотинът и катраните в цигарите влияят на пожълтяването на зъбите. Тежките пушачи съобщават, че след дълга употреба на цигари, зъбите им придобиват кафеникав оттенък.
Пародонтални проблеми и загуба на зъби
Пушачите в по-голям процент развиват остър некротизиращ гингивит. Освен това се наблюдават и по-лоши нива на орална хигиена, по-високи нива на зъбен камък. Пушачите често развиват заболявания на пародонта, независимо от хигиената на устната кухина.
При сравняване на пушачи и непушачи с пародонтит, пушачите имат :
По-голям брой на дълбоки джобове;
Повече загуба на прикрепване, повече гингивални рецесии;
Повече загуба на алвеоларна кост;
Повече загуба на зъби;
Повече зъби с фуркационни увреждания.
Кореновите повърхности при пушачите са допълнително замърсени с продукти от тютюнопушенето като никотин. Пушенето има пряк ефект върху костната загуба и е установен рисков фактор за остеопороза.
Увеличаване на микробното число в устната кухина
Няколко проучвания показват, че при пушачи се срещат повече бактериални видове, които са свързани с пародонтит, включително Porphyromonas gingivalis, Actinobacillus actinomycetemcomitans, Prevotella intermedia, Сoccus aureus, E. coli и Candida albicans, отколкото при непушачите.
Пушенето оказва влияние в размножаването на бактериите в устната кухина, които участват в образуването на плаката около зъбите. Това е предпоставка за развитие на кариозни процеси и лош дъх. Плаката, продуцирана под действие на тютюнопушенето, може да афектира и меките тъкани около зъбния корен. Възпалението може да засегне и костта, и да предизвика нейното стопяване.
Натрупване на зъбен камък
Когато плаката престоява продължително време по зъбите се превръща в зряла плака, а след това започва и минерализирането ѝ. По зъбите се натрупва зъбен камък. Пушачите са склонни по-бързо да натрупват плака и зъбен камък. Натрупването на зъбен камък води до възпалителни процеси на гингивата и проява на пародонтални проблеми.
Лош дъх
Лошият дъх е най-честият и първостепенен проблем за пушачите. Цигарите оставят частички цигарен дим, които се задържат за дълго време в устата, гърлото, белите дробове, пише puls.bg.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК