Швейцарски учени са идентифицирали шест психоакустично различни типа писъци, които показват емоции като болка, гняв, страх, удоволствие, тъга и радост. Резултатите от изследването са публикувани в списанието PLOS Biology.
При приматите и други бозайници крясъците често се използват като аларма предимно в негативни ситуации, като социални конфликти, присъствие на хищници или други заплахи. Но хората не само крещят, когато са уплашени или агресивни, но и когато изпитват например отчаяние или възторг.
Изследователите са провели четири психоакустични теста, както и експерименти за вземане на решения и невроизобразяване.
Резултатите показаха, че хората са в състояние да различат шест различни вида писъци, свързани с болка, гняв, страх, удоволствие, тъга и радост. Оказа се също така, че хората реагират по-бързо и точно на "позитивните“ викове, а не на тревожните. Тези "добри“ викове стимулират активност във фронталните области на мозъка, предава БГНЕС."Резултатите от нашето проучване са изненадващи в смисъл, че учените обикновено приемат, че когнитивната система на приматите и хората е настроена да открива сигнали за опасност и заплаха в околната среда, действайки като механизъм за оцеляване", съобщава ръководителят на изследването д-р Саша Фрюхолц.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК