Камъните в бъбреците са твърди отлагания, образувани поради излишък на минерали и соли вътре в бъбреците. Те обикновено се състоят от калций и могат да се получат поради липса на прием на течности, повишена консумация на натрий, фамилна анамнеза и др. Бъбреците са разположени от всяка страна на гръбначния стълб под гръдния кош. Ако камъните попаднат в уретера, това може да доведе до подуване на бъбреците, което пък води до болка и дискомфорт.
Вижте и кои са 7-те най-рискови фактора за развитие на камъни в бъбреците:
1. Недостатъчен прием на течности
Най-честият рисков фактор за образуване на камъни в бъбреците е недостатъчният като количество прием на течности. Недостатъчният прием на вода може да направи урината твърде концентрирана и да увеличи риска от кристализация и концентрация на калций.
2. Наличие на оксалат в диетата
Храни като броколи, шоколад, ядки и спанак са богати на оксалати. Прекомерната консумация на такива храни може да доведе до образуването на калциево-оксалатни камъни в урината.
3. Семейна история
Ако имате родител или близък роднина, който е страдал от камъни в бъбреците, то вие също сте изложени на по-голям риск.
4. Калциеви добавки
Редовният и балансиран прием на калций е полезен за здравословното развитие на костите. Но ако дълго време приемате калций като добавка, то това може да ви направи по-склонни към образуване на камъни в бъбреците, информира tialoto.bg.
5. Диабет и затлъстяване
Ако сте със затлъстяване или имате диабет тип 2 или и двете, тогава може да сте по-склонни към образуване на камъни в бъбреците, тъй като тези медицински състояния могат да променят състава на урината ви.
6. Висока консумация на натрий
Менюто с честа и по-обилна консумация на сол може да ви изложи на по-голям риск от развитие на камъни в бъбреците, тъй като солта има високо съдържание на натрий. Това високо съдържание на натрий увеличава концентрацията на калций в урината.
7. Консумация на животински протеин
Червеното месо произвежда киселина в бъбреците, която води до увеличаване на количеството калций в бъбреците, което пък води до образуване на камъни. Животинският протеин също причинява кисела урина, която може да доведе до камъни в пикочната киселина.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК