Ново проучване откри таен ген, скрит дълбоко в бъбреците ни, който подпомага премахването на стреса от клетките.
Учени от съвместната лаборатория по невробиология в института "Вайцман" към Института по психиатрия "Макс Планк" в Германия описаха генната последователност в клетките, тръгваща от мозъка, когато стресът се активира, до надбъбречните жлези в бъбреците, за да проследят как и къде се развива стресът и да получат по-добра представа за това как да се лекуват здравословни проблеми, свързани със стреса.
Как действа стресът?
Той води началото си от мозъка, по-конкретно от хипоталамуса, отговорен за управлението на действията на нервната и ендокринната система. Оттам се придвижва през хипофизната жлеза по така наречената „ос на стреса“ и завършва в надбъбречните жлези в бъбреците, които произвеждат хормона кортизол.
При извънредни обстоятелства този процес може да се прояви в свиване на стомаха или на челюстите. В дългосрочен план обаче това може да доведе до тревожност, депресия, тежки психологически разстройства, както и да обърка метаболизма на тялото, да ускори стареенето и дори да доведе до диабет, пише "Джерусалем Поуст", предаде БГНЕС.
Те открили, че докато клетките се преместват от един орган към следващия по оста, тяхната структура и тъкан се променят видимо все повече. Това означава, че физическият състав на самите гени се променя, увеличавайки броя си, докато се придвижват по оста.
Какво в надбъбречните жлези, обаче, е отговорно за "взрива" на променените клетки?
Това, което учените откриха чрез този безпрецедентен метод, е, че "виновник" за това е група ендокринни клетки, разположена във външния слой на жлезите.
Ако се създадат допълнителни хормони на стреса, клетката се нуждае от допълнителни освобождаващи клапани, за да ги пусне, обясняват учените.В другите си форми генът ABCB1 е идентифициран като високорисков за появата на депресия.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК