От 1940 г. насам антибиотиците са спасили множество хора от фатални инфекции и значително са подобрили общественото здраве.
Немалка част от антибиотиците, обаче се използват и в селскостопанската индустрия при отглеждането на животни, за предотвратяване на заразни болести по животните и не само.Поради широката употреба на антибиотици, напоследък се говори за тяхното наличие в хранителните продукти. Могат да бъдат намерени в мляко, яйца, месо, а също и зеленчуци, плодове и зърнени култури. В животинските продукти те се откриват, тъй като някои производители спират антибиотичната употреба непосредствено преди обработката на продукта, т.е. времето за изчистване на организма е недостатъчно.
При растенията пък, антибиотиците се натрупват вследствие на поливането и обработването им с пречистени и химически обработени води. Масовата употреба на антибиотици в клиничната практика заедно с наличието им в хранителните продукти значително увеличава риска от развитие на антибиотична резистентност у различни бактерии. Когато биват продължително изложени на малки дози от даден антибиотик, бактериите развиват мутации в генома си, придаващи им толерантност към препарата. Тези, развили резистентността, оцеляват и се размножават, давайки начало на нов род, нетретируем с дадения антибиотик, а другите загиват.Цялата статия четете в Puls.bg.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК