Замърсяването на въздуха увеличава риска от необратима загуба на зрение.Това показват резултатите от дългосрочно проучване, публикувано днес, съобщава АФП.
Свързаната с възрастта дегенерация на макулата (AMD) е основната причина за слепота сред хората над 50-те години в по-богатите нации, като приблизително 300 милиона души се очаква да бъдат засегнати до 2040 г. Известните рискови фактори включват възраст, тютюнопушене и генетика. Сега изследователите са направили връзка между AMD и замърсяването на въздуха, за което вече е известно, че крие множество рискове за здравето, между които сърдечни и белодробни заболявания.
"Като цяло нашите констатации заключават, че замърсяването на атмосферния въздух, особено с фини прахови частици или частици, свързани с отделянето на емисии, може да повлияе на риска от AMD", казват авторите на изследването, офталмолози от Оксфордския университет. "Нашите констатации допринасят за нарастващите доказателства за вредните ефекти от замърсяването на атмосферния въздух, дори в условията на относително ниско излагане."
Световната здравна организация изчислява, че замърсяването на въздуха е причина за най-малко 7 милиона смъртни случая всяка година. Миналата седмица отделно проучване изчисли, че намаляването на замърсяването на въздуха до препоръчаните от СЗО нива може да предотврати над 50 000 смъртни случая годишно в цяла Европа.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК